Międzynarodowa Konferencja Naukowa stawia sobie różnorodne cele. Jednym z nich jest zwrócenie uwagi na mało znany i niedoceniany dorobek mistyków śląskich, których dzieła Mikołaj Bierdiajew określił jako „największe osiągnięcie mistyki, jeśli chodzi o moc ich wizji na temat człowieka”. Szczególne miejsce przysługuje tu ponadkonfesyjnej mistyce Jakuba Boehmego – szewca ze Zgorzelca. Uniwersalizm tego filozofa, podkreślanie przezeń, że wszystkie rzeczy zmierzają do Wielkiej Jedności, wydaje się szczególnie ważne i aktualne w czasach, w których globalizacji i powszechnym trendom zjednoczeniowym towarzyszą zjawiska kryzysowe wywołane przez partykularyzm interesów narodów, organizacji międzynarodowych i wielkich religii. Trudno byłoby znaleźć indywidualność bardziej niż Jakub Boehme zasługującą na miano duchowego patrona Unii Europejskiej!
Nie mniej istotny cel konferencji związany jest z postacią Adama Mickiewicza, który w świadomości ogółu utrwalił się jako najważniejszy twórca polskiej literatury narodowej. Stereotyp wieszcza, patrioty i piewcy polskości na długo usunął w cień inne obszary zainteresowań i twórczości poety, zainspirowane przez jego duchowego mistrza – Jakuba Boehmego. Dopiero wnikliwe badania prowadzone w ostatnich latach pozwalają stwierdzić, że prócz związków ze Wschodem, określonych
głównie przez miejsce urodzenia, dzieciństwo i wczesną młodość Mickiewicza, doniosłą rolę odgrywają jego więzi z kulturą Zachodu, głębsze, bo wynikające z poszukiwań dojrzałego już człowieka i poety. Fascynacja Mickiewicza Boehmem to nieznany dotąd most między kulturą polską i niemiecką. Jego ukazanie jest zamiarem organizatorów konferencji.